سهام عدالت

آنچه باید درباره ی سهام عدالت بدانید…

حتما شما هم برای تصمیم گیری در مورد فروش یا نگهداری سهام عدالت در سال 1400 دچار تردید شده­ اید و اگر هم تصمیم به فروش آن گرفته­ اید با سردرگمی عجیبی با توجه به نبود مرجعی شفاف در این زمینه مواجه شده ­­اید.

دراین مقاله قصد داریم از صفر تا صد سهام عدالت و نحوه­­ ی فروش آن را به صورت کامل با هم بررسی کنیم. با دپارتمان کاوش همراه باشید.

سهام عدالت در دولت نهم به منظور فروش بخشی از سهام شرکت­های دولتی به اقشار کم درآمد به وجود آمد.

این سهام متشکل از سهام 49 شرکت بورسی و غیر بورسی است که در یک سبد قرار گرفته­ اند.

طرح سهام عدالت در سال 1385 آغاز شد؛ اما دارندگان سهام عدالت عملا مالکیت مستقیم نداشتند تا اینکه در اردیبهشت سال 1399 به دستور مقام معظم رهبری آزادسازی سهام عدالت صورت گرفت.

هرچند قرار بود آزادسازی در سال 1395 رخ دهد.

ابتدا فرصتی یک ماهه برای دارندگان سهام عدالت در نظر گرفته شد تا از دو روش مستقیم یا غیر مستقیم مدیریت سهام عدالت خود را برگزینند.

روش مستقیم به این معنا بود که فرد شخصا زمام امور را در دست بگیرد و درباره­ ی فروش یا نگهداری سهام خود راه­ حلی را برگزیند و در روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت اشخاص به شرکت­های سرمایه گذاری استانی سپرده میشد.

با توجه به رشد تاریخی بورس تهران در ابتدای سال 1399 و صعود هیجانی ارزش سهام عدالت، خیلی از افراد تصمیم گرفتند سهام خود را بفروشند.

افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند از 19 مرداد سال 1399 توانایی فروش سهام عدالت خود را داشتند؛ که این میزان به اندازه   60 درصد ارزش کل سهام عدالت بود. یعنی فرد می توانست تنها 60 درصد ارزش کل سهامش را به فروش برساند.

اما با توجه به فشار فروش بالای سهام عدالت و دامن زدن به ریزش هر چه بیشتر بورس تهران، در تاریخ 25 آبان فروش سهام عدالت متوقف شد و در پیام ناظر بورس اوراق بهادار تهران مشخص نشد که این توقف تا کی ادامه خواهد داشت.

سوالی که مطرح می شود این است که اگر در ابتدا سهام عدالت به ما تخصیص نیافته است الان می توانیم از مزایای آن بهره ببریم؟

پاسخ خیر است براساس آیین نامه توزیع سهام عدالت، مشمولین طرح شامل شش دهک بوده اند که گروه های آن توسط ستاد مرکزی توزیع سهام عداات درسال 1385 تعیین گردیده است و علت تفاوت در مقدار سهام تخصیص یافته، تخفیفات اعطایی دولت به نهاد حمایتی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی است.

با سهام عدالت چه کنیم؟

تصمیم درباره­ ی فروش فوری یا نگهداری سهام عدالت به صورت بلند مدت امریست کاملا اختیاری، که خود فرد باید درباره­ ی آن تصمیم بگیرید. اما با توجه به موارد بالا، در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت هم وجود ندارد.

راه حل دولت برای برون رفت از این وضعیت کارت­های اعتباری است. بنا بر راه حل پیشنهادی دولت افرادی که سهام عدالت خود را نفروخته­ اند، می توانند نیمی از سهام آزاد شده خود را از بانک به عنوان تسهیلات در قالب کارت اعتباری دریافت کنند.

در حال حاضر دو بانک ملی و تجارت به سهامداران عدالت کارت اعتباری اعطا می­کنند. برای استفاده از این تسهیلات شما باید کارگزاری این دو بانک را به عنوان کارگزار ناظر خود برگزینید یا اگر کارگزار ناظر دیگری را انتخاب کرده اید به این دو کارگزار تغییر دهید.

لازم به ذکر است حتی اگر یک سهم از سبد سهام عدالت خود را فروخته باشید، تسهیلات به شما تعلق نمی­گیرد.

بعد از انجام مراحل مربوطه وامی به شما اهدا خواهد­شد که می­توانید با مبالغ حاصل از آن از فروشگاه­های زنجیره­ای رفاه و افق کوروش (در حال حاضر) خرید انجام دهید و بعد از اولین خرید اقساط 3 ساله 18 درصد از ابتدای ماه بعدی برای شما منظور خواهد شد.

طبق طرح جدید بانک مرکزی قرار است موارد بالا، دست خوش تغییر شود و به دارندگان سهام عدالت و یارانه بگیران وام حداکثر هفت ملیون تومانی اعطا شود.

در این طرح پنج بانک ملی، ملت، صادرات، تجارت و رفاه کارگران حضور خواهند داشت و هر بانک­ موظف است حداقل 200 هزار فقره وام اعطا کند؛ مهلت بازپرداخت 18 ماهه خواهد بود و همانند طرح قبلی کارتی برای خریداری از فروشگاه ها و پذیرنده­های طرف قرارداد این پنج بانک اهدا خواهد شد.

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

آمار حاکی از آن است که از سال 1385 تا کنون سه میلیون از سهامداران عدالت فوت شده­اند و اکثرا تکلیف سهام عدالت آنها مشخص نشده­است.

برای ساماندهی سهام عدالت این افراد در ابتدا وراث قانونی می­توانند جهت اطلاع از وضعیت سهام عدالت متوفیان به نشانی اینترنتی samanese.ir مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات مربوطه از مشمول بودن وی کسب اطلاع کرده.

صورت وضعیت دارایی سهام عدالتش را مشاهده کنند در صورتی که شخص دارای سهام عدالت بود، پس از انجام امور مربوط به انحصار وراثت، وراث باید به سامانه شرکت سپرده­گذاری مرکزی مراجعه و خدمات انتقال سهام را انتخاب کنند.

مدارک لازم برای انتقال سهام عدالت شامل گواهی­نامه واریز مالیاتی، گواهی انحصار وراثت، گواهی فوت، اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی و ورثه می­باشند.

پس از تهیه مدارک مذکور، یکی از ورثه به عنوان نماینده به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و مدارک مذکور را تحویل می­دهد و این دفاتر فرمی که توسط نماینده تکمیل شده­ است را برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می­کند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی پس از بررسی مدارک مذکور، طی پیامکی نتیجه را به نماینده وراث اعلام می­کند.

در واقع اگر مدارک نقصی نداشته باشد، مراتب انتقال انجام می­شود، در غیر این صورت به نماینده اطلاع داده و نماینده باید نقص مدرک را برطرف کند.

ارزش سهام عدالت چقدر است؟

به گزارش اقتصادآنلاین در پایان معاملات دوم تیر ماه 1400 ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۱میلیون و ۱۷۴هزار تومان و ۲۱میلیون و ۴۸هزار تومان رسید.

سخن پایانی:

اینکه ساز و کار دولت برای آزاد سازی مناسب بود یا خیر موردی است که گذر زمان مشخص می کند اما نکته­ ی مهمتر این است که ما چه تصمیمی درباره ­ی فروش یا نگهداری آن می­گیریم.

سوالات خود درباره­ ی سهام عدالت را می­توانید با دپارتمان کاوش در میان بگذارید. شما سهام عدالت دارید؟ فروختید یا نگه داشتید یا از مزایای کارت اعتباری بهره بردید؟

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید